You are here

2018 Game Awards Winners

Matt McGloinPosted: 12/07/2018 - 04:52
2018 Game Awards Winners

Last night saw the 2018 Game of Awards winners announced, which includes God of War taking home the Game of the Year.

While Red Dead Redeption 2 was a heavy favorite for Game of the Year, it still took top honors in multiple categories.

 Here is the complete list of winners:

GAME OF THE YEAR
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Celeste (Matt Makes Games)
God of War (Sony Santa Monica / SIE) — WINNER
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Monster Hunter: World (Capcom)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games) — WINNER
No Man’s Sky (Hello Games)
Overwatch (Blizzard)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION
A Way Out (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE) — WINNER
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) — WINNER

BEST ART DIRECTION
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Return of Obra Din (3909 LLC) — WINNER

BEST SCORE/MUSIC PRESENTED BY SPOTIFY
Celeste (Lena Raine)
God of War (Bear McCreary)
Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
Ni No Kuni II (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson) — WINNER

BEST AUDIO DESIGN PRESENTED BY DOLBY
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) — WINNER

BEST PERFORMANCE
Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
Christopher Judge as Kratos, God of War
Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2 — WINNER
Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

GAMES FOR IMPACT
11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)
Celeste (Matt Makes Games) — WINNER
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME
Celeste (Matt Makes Games) — WINNER
Dead Cells (Motion Twin)
Into the Breach (Subset Games)
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
The Messenger (Sabotage Studio)

BEST MOBILE
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive) — WINNER
Fortnite (Epic Games)
PUBG MOBILE (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR Game
ASTRO BOT Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE) — WINNER
Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Dead Cells (Motion Twin) — WINNER
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE) — WINNER
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE PLAYING GAME
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
Monster Hunter: World (Capcom) — WINNER
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING
BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment) — WINNER
Soul Calibur VI (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)
Street Fighter V Arcade (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17) — WINNER
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME
BATTLETECH (Harebrained Schemes / Paradox Interactive
Frostpunk (11 bit studios)
Into the Breach (Subset Games) — WINNER
The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING
FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios) — WINNER
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games) — WINNER
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

BEST STUDENT GAME
Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway) — WINNER
Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISTART Digital – France)
RE: Charge (MIT)

BEST DEBUT INDIE GAME
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Moss (Polyarc Games)
The Messenger (Sabotage Studio) — WINNER
Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

BEST ESPORTS GAME
CSGO
DOTA2
Fortnite
League of Legends
Overwatch — WINNER

BEST ESPORTS PLAYER PRESENTED BY OMEN BY HP
Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox) — WINNER
Hajime “Tokido” Taniguchi
Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

BEST ESPORTS TEAM
Astralis (CSGO)
Cloud9 (LOL) — WINNER
Fnatic (LOL)
London Spitfire (OWL)
OG (DOTA2)

BEST ESPORTS COACH
Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9) — WINNER
Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)
Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

BEST ESPORTS EVENT
ELEAGUE Major: Boston 2018
EVO 2018
League of Legends World Championship — WINNER
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

BEST ESPORTS HOST
Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
AndersBlume
Eefje “Sjokz” Depoortere — WINNER
Paul “RedEye” Chaloner

BEST ESPORTS MOMENT
C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE) — WINNER
KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
G2 Beating RNG (LOL Worlds)
OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

CONTENT CREATOR OF THE YEAR
Dr. Lupo
Myth
Ninja — WINNER
Pokimane
Willyrex